A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Waldorf-pedagógia. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Waldorf-pedagógia. Összes bejegyzés megjelenítése

2015. december 22., kedd

Adventi Kert

Egyik találkozónk alkalmával felmerült a kérdés, hogy szeretnénk-e Adventi Kert névre keresztelt kis ünnepséget. Waldorfos berkekben közismert ünnepi alkalomról van szó, de nekünk ez akkor még semmit nem mondott. Mivel azonban nyitott és lelkes Waldorf-szülő jelöltek vagyunk, így rögtön igent mondtunk erre a remeknek ígérkező, csapatot is építő kezdeményezésre. Idővel körvonalazódtak a részletek. Volt, aki a fenyőágak beszerzését vállalta, más az almákba tűzött gyertyákért felelt, a harmadik ember csillagokat vágott ki. Gyakoroltuk a korábbi találkozókon már az adventi dalokat is, illetve a háttérben zajlottak a hangszeres próbák. Izgatottan vártuk a nagy napot, december 18-át.
A péceli művelődési ház aulájában volt a gyülekező. Belépve halkan beszélgető szülőket láttam, miközben a gyerekek vidáman futkároztak. Egyszer csak halk csengőszó jelezte, hogy kezdetét vette az ünnepség. Fuvola és hegedűszó csendült fel és mi csendben, szép sorban bevonultunk a terembe. Középen fenyőágakból egy spirál volt kirakva, amin bizonyos távolságokra kis csillagok sorakoztak. A középpontjában pedig egy nagy gyertya égett, mellette vázában egy szál vörös rózsa díszlett. Körben székek voltak elhelyezve, mindegyik alatt egy-egy üvegbe rejtett pislákoló teamécses. A gyertyák fénye melegséggel töltötte meg a sötét termet. A közös éneklés közben aztán egyesével kivonultunk. Kaptunk egy almát, benne egy kis fenyőággal, és egy még meg nem gyújtott gyertyával. Ezzel az almával elsétáltunk a spirálban lerakott fenyőágak által alkotott kis úton, egészen a középpontig. Ott a nagy gyertya lángjával életre keltettük a mi gyertyáinkat és visszafelé haladva leraktuk a soron következő csillaghoz, a csillagocskát pedig cserébe magunkkal vihettük, majd visszaültünk a helyünkre.
Eddig azt hiszem mindenki hasonlóan mesélte volna el ezt a kis ünnepséget. Innentől kezdve viszont jöhetne mindenkinek a személyes megélése. Más nevében nem beszélhetek, így a saját élményeimet írom le. Utolsóként mentem az almába tűzött gyertyámért, így a többiek által lerakott égő gyertyák kirajzolták a már sokat emlegetett spirált. Amint azonban beléptem, olyan volt, mintha apró lámpásokkal megvilágított úton haladnék. És akkor döbbentem rá… Mi mindannyian ezt az utat keressük egész életünk során. Görcsösen igyekszünk rálelni a „saját utunkra”, miközben az végig ott van, ezernyi apró lámpással megvilágítva. Mindegyik gyertyaláng egy jelzés, hogy merre menjünk, mi azonban mégsem látjuk őket. Talán a nagyvárosok vibráló fényei mellett lehetetlen őket észrevenni, vagy csak már nem is áll rá a szemünk a keresésükre. Azt hiszem, elfásultunk és talán már nem hiszünk az út létezésében sem. Sokáig annyira „akartuk” meglelni a csodát, hogy végül az rejtve maradt előttünk a sok apró jelzőfénye ellenére. Az útra akarással ugyanis nem lehet rálelni. Talán abban rejlik a titka, hogy csak hagyni kell, hogy ő mutatkozhasson meg. Ez a felismerés pedig nyugalommal töltött el. Nem kell többé nekem keresnem a helyemet a világban, hiszen megmutatkozik majd az a kellő időben és a maga teljes valójában. Ha éber vagyok és „elkapom” az egyik jelzőfényt, akkor az már rávezet az utamra. Ha pedig már rajta vagyok, akkor bízom benne, hogy a mai világ harsány fényei sem tudják elhalványítani a többi apró, iránymutató, pislákoló fénycsóvácskát. Felszabadító volt ez a gondolat számomra.
Aztán felcsendült a záró muzsikaszó és mi szép csendben, mindenféle beszéd nélkül, az események hatása alatt elhagytuk a termet. Ment mindenki a maga útjára. Én is elindultam a magam kis felismerését jelképező csillagommal. Egész hazaúton lüktetett bennem ez a tapasztalás. Cikáztak a gondolatok és azt éreztem, hogy ezt mindenképp le kell írnom.
Köszönöm szépen ezt az újabb fantasztikus ÉLMÉNYT Mindenkinek!
Farkas-Kovács Anita

2015. december 21., hétfő

A december 5-én tartott Waldorf-találkozóról



December 5-én részt vettem  a második Waldorf-találkozómon a párommal, Pécelen.
2 hetente találkozik a Csapat, hogy megtervezzük a következő lépéseket, hogy minél hamarabb megalakulhasson a Waldorf-óvoda és -iskola. Sokat adnak nekem ezek a találkozók, mindenki egy célért van ott, hogy gyermekei  egy csodálatos intézmény segítségével ismerje meg a nagyvilágot!
Minden  alkalommal egyre jobban és jobban tapasztaljuk meg, mi szülők is, a Waldorf-oktatás előnyeit.
A szombati  találkozón volt szerencsénk megismerni három fiatal embert, akik Waldorf-iskolát végeztek. Sokat meséltek és mi sokat kérdeztünk.
Hogy mi fogott meg leginkább bennük? A határtalan nyitottságuk a világ felé és a pozitív kisugárzásuk, hogy pontosan tudják mi az útjuk, mi a nekik való szakma , mert a Waldorf ebben is nagy segítségükre van. Bár mindhárman más szakmát tanulnak/tanultak, egyben megegyeznek: imádták a Waldorf iskolát, a légkört, és hálásak a szüleiknek, amiért lehetőségük volt ott tanulni. Az osztálytanítókkal szoros kapcsolat alakult ki, ami most is tart, és a kölcsönös tisztelet jellemzi.
A párommal hallgatva a fiúk élményeit, azt gondoltuk, mindent megteszünk, hogy a mi gyermekeink is így meséljenek majd az iskolai évekről, hiszen azok megalapozzák további életük alakulását. Egészséges lelkületű fiatalokat ismertünk meg, akiket nem próbáltak meg beszorítani egy szabályokkal és elvárásokkal teli rendszerbe, épp ellenkezőleg, segítettek nekik kinyílni, mint egy  bimbódzó virág. Mert ezek Ők… a gyermekeink.
Bízom benne, hogy egyre több szülő fog csatlakozni a Csapathoz.

Ragyák Ivette


 

2015. október 11., vasárnap

Beszámoló legutóbbi, október 10.-i találkozónkról




A korábbi elhatározásunknak megfelelően újra összegyűltünk a Péceli Művelődési Házban. Ezúttal egy Waldorf-óvónéni is ellátogatott hozzánk, aki vállalta a segítő szerepét, s innentől rendszeresen fogunk vele is találkozni. Így ismerkedhetünk a Waldorf-pedagógia alapjaival, de játékos formában egymással is. Nagyon fontos a koözösségépítés: ezek a találkozók, a különféle tevékenységek és beszélgetések nyomán alakul a közösségünk.
Megállapodtunk abban, hogy létrehozzuk az intézményünk fenntartóját, mégpedig egyesület formájában. Ehhez (2 fő híján) már meg is vannak az alapító tagok és a vezetőségi tagok.
Megbeszéltük, hogy mi minden történt eddig, és egyet értettünk abban, hogy nagyon fontos továbbadni a kezdeményezés hírét, az összejöveteleink létét, helyét és idejét. Sok-sok munkát végeztünk el már az elmúlt két hét alatt is, ez felemelő! Mindazonáltal szükség van az aktív és minél erősebb részvételre, hiszen már most rengeteg újabb feladatot osztottunk el egymás között. Minden kéz és minden áldozatos cselekedet számít, továbbra is várjuk tehát a jelentkezőket!
Személyes benyomásom, hogy nagyon jó hangulatban telt a találkozónk, és boldogító érzés, hogy egy jó kis csapat képe rajzolódott ki! Sokat vicceltünk és nevettünk is, így telik jól a munka, s így lesz öröm a saját szabadságunkból vállalt áldozat.
Következő találkozónk: OKTÓBER 31. SZOMBAT, DÉLELŐTT 9-TŐL a Péceli Művelődési Házban (Isaszegi út 3., 1. klubterem). Gyere Te is, teremts újat velünk!

                                                                                                              Türkössy Szilárd

2015. október 4., vasárnap

BESZÁMOLÓ A SZEPTEMBER 26-I TALÁLKOZÓNKRÓL

2015. szeptember 26-án 10 órától találkoztunk a péceli művelődési házban, és egy új mérföldkőhöz értünk az intézményalapítás tekintetében.
A februári találkozón főleg érdeklődőkkel telt meg a terem, a most egybegyűltek viszont határozottan egy Waldorf-intézmény megalapítását tűzték ki célul.
Ennek jegyében értettünk egyet abban, hogy egy közösséget kell létrehoznunk, és a sikeres intézményalapítás érdekében rendszeresen kell találkoznunk.
Így döntöttünk amellett, hogy a művelődési házban kéthetente szombaton 9 órától közösen dolgozunk, gondolkodunk, hogy a megálmodott Waldorf-intézmény minél erősebb szellemi alapokon, s minél erősebb szülői akaraton keresztül valósuljon meg.
Létrejött egy zárt levelezőlista is a csoport számára, ahol technikai és pedagógiai kérdéseket és válaszokat, egyéni feladatvállalásokat tudunk megbeszélni.
Aki szívesen és aktívan csatlakozna közösségünkhöz, jöjjön el 2015. október 10-én szombaton délelőtt 9 órára a péceli művelődési házba (Pécel, Isaszegi út 3.), vagy keressen bennünket az alábbi elérhetőségeken:

szakoca79@gmail.com (Zsuzsa)
turkossy@gmail.com (Szilárd)

2015. június 2., kedd

Ez történt a gyereknapi Waldorf-sátorban...

Szombaton (máj.30.) a péceli Waldorf-kezdeményezés kiköltözött a gyereknapra. Aki felkeresett minket, választ kaphatott a pedagógiával kapcsolatos kérdéseire, készíthetett gyapjúpillangót, láthatott "felhő-varázslást", meghallgathatta és megnézhette a kis kék hernyó meséjét, megcsodálhatta a Waldorf-diákok munkáiból rögtönzött kis kiállítást, ahol az epochafüzeteken kívül faragott elefánt, kötött sapka, rézmécses, és még sok más gyermekkéz alkotta csoda kapott helyet...

2015. május 28., csütörtök

Találkozzunk a GYEREKNAPON!

A péceli Waldorf-kezdeményezés május 30-án, a péceli sportpályán a következő programokkal várja a kedves érdeklődőket:

- Délelőtt (13 óráig) Waldorf-óvónő válaszol a Waldorf-pedagógiával, Waldorf-óvodával, óvodaérettséggel kapcsolatos kérdésekre.

- Waldorf-tanárral egész napos beszélgetési lehetőség a pedagógiai-nevelési kérdésekről.

- Kézműves foglalkozások és ügyességi gyermekjáték folyamatosan.

- Kiállítás Waldorf-diákok munkáiból

- Bábjáték, kezdési időpontok: 10.30, 11.30, 12.30

- Érdekes fizikai kísérletek, kezdési időpontok: 10.45, 11.45

Tervezett programjaink 10-17 óráig tartanak.

Mindenkit szeretettel várunk!

2015. május 19., kedd

Találkozzunk a városi GYEREKNAPON!

Május 30-án a péceli sportpályán kerül megrendezésre a grillfesztivállal egybekötött gyereknap. A péceli Waldorf-kezdeményezés lehetőséget kapott, hogy "lesátorozzon" az eseményen.

A Waldorf-sátor tervezett programjai: 

- Mi a Waldorf-óvoda/-iskola? - beszélgetési lehetőség Waldorf-óvónővel és Waldorf-tanárral
 - kézműves foglalkozás
- érdekes fizikai kísérletek
- bábjáték
- ügyességi gyermekjáték
- Waldorf-kiállítás 


Mindenkit szeretettel várunk!

2015. április 21., kedd

Táblarajz

A táblarajzról már korábban is írtam röviden, a facebookon egy képet is láthattatok, de talán megér még egy bejegyzést a munka, ami emögött van...
A Waldorf-tanárképzésen külön tantárgyként szerepel a táblarajz, ez is mutatja jelentőségét. 
Az osztálytanító minden epocha - esetleg nagyobb ünnep - előtt kicsit beköltözik a tanterembe, hogy "megtalálja", és megalkossa azt a képet, mely a következő epocha témáját legjobban megjeleníti, s így melyet az elkövetkezendő 3-4 hétben a gyermekek láthatnak. A gyerekek számára ez egy ajándék is az osztálytanítótól, hiszen sosem akkor készül, amikor a gyerekek is jelen vannak.
Természetesen sok minden függ az osztálytanító tehetségétől, de a kellő odafigyelés, a befektetett munka, az elsajátított technikai ismeretek megteszik a hatásukat, így én még nem láttam "csúnya" vagy "rossz" táblarajzot, csak szépet, szebbet és egészen varázslatosat.
Hogyan készíti a Waldorf-tanár a táblarajzot? Mutatom.

2015. április 16., csütörtök

Házépítés

Megint egy kis Waldorf-különcködés...
Harmadik osztályban a Waldorf-iskolákban van "házépítés epocha". Erről ismét mondhatnánk, hogy mennyire a valóságtól elrugaszkodott gondolat ez! Elvégre manapság ki épít magának házat?
Amikor valaki megnézi a végeredményt, akkor rájön, itt nem arról van szó, hogy a Waldorf-diákok, miután elhagyják az iskolát, egy kellemes kis kunyhót építenek maguknak, amiben eléldegélnek majd frissen alapított családjukkal, aztán hozzáfognak a szekérkészítéshez, hogy eljussanak az irodába, ahol dolgoznak...
 Valami egész más dolog történik. Kilenc éves koruk körül kezdenek másképp fordulni az őket körülvevő világhoz, ami ekkor igazán külvilággá válik számukra. Eddig saját benső részüknek tekintették, most lesz külső valóság, ami formálható, alakítható. Sokkal több összefüggéssel teli folyamatot képesek átlátni, s ha két kezük munkájával mindez megjelenik, nem lesz puszta betegítő absztrakció. Van tervezés, rajzolás, számolás és persze a komoly és sokrétű kétkezi munka. Megtapasztalhatják azt is, hogy saját tervezési hibáik hogyan vezetnek a kivitelezési problémákhoz. A munkában mindenki részt vesz, az osztálytanító pedig szervez, irányít és figyel, hiszen egy ilyen összetett munkafolyamatban igen kitűnnek a intellektuális, a gyakorlati és a szociális kompetenciák.

Meseterápia

Az Olvasnivalók listájában már ajánlottam Szentkúti Márta meseterapeuta írásait, de jövő pénteken személyesen is találkozhattok vele a szadai Waldorf-óvodában.
Már írtam arról, hogy a mesének milyen különös jelentőséget tulajdonít a Waldorf-pedagógia, hogy az óvodában miként történik a mesemondás. A Waldorf-iskola első éve is a mesék köré épül (ezt másodikban a szentek élete, harmadikban az Ótestamentum követi, és így tovább...).
Talán a meseterápia sem ismeretlen fogalom a kedves olvasó számára, Boldizsár Ildikó népszerűsítette/népszerűsíti leginkább kis hazánkban. Szentkúti Márta tevékenysége talán kevésbé közismert, de aki egyszer hallotta/olvasta gondolatait, garantáltan másképp tekint a mesék világára, szereplőire, jelentőségére.
Szeretettel ajánlom tehát ezt a programot minden jelenlegi és leendő szülő számára.

2015. április 1., szerda

Óvodapedagógiai program

Tegnap megfeledkeztem az előzményekről, ezért ajánlom most a Waldorf-óvodák óvodapedagógiai programját, melynek szerves folytatását jelenti az iskolák kerettanterve.
http://waldorf.hu/sites/default/files/downloads/waldorf_ovodapedagogiai_program.pdf


2015. március 31., kedd

Érettségi és továbbtanulás a Waldorf-iskolákban

A Waldorf-iskolák alapvetően 8 vagy 13 évfolyammal működnek. Aki követte az eddigi videókat, annak számára kiderült, hogy a Waldorf-pedagógia 12 évfolyamon valósul meg, a 13. évfolyam az érettségire készít elő. Ez természetesen ugyanaz az állami érettségi, mint amit az ország összes többi végzős diákja letesz. Az a diák, aki nem szeretne érettségi vizsgát tenni, a 12. év végén búcsút vesz az iskolától. A Waldorf-iskolákban nincsenek specializált osztályok, a diákok érdeklődési köre, távlati céljai meglehetősen eltérőek, nincs "diplomaszerző-kényszer" sem. Előfordul, hogy valaki egy remek érettségi vizsgát tesz, mégsem tanul tovább a felsőoktatásban, mert - horribile dictu - cukrász szeretne lenni. Ez talán elegendő lenne ahhoz, hogy a manapság oly népszerű statisztikák a Waldorf-iskolák érettségi-felvételi mutatói tekintetében azok súlyos lemaradását bizonyítanák. A tények azonban egész mások... 
A következő írás csak egyetlen évről szól ugyan, de továbbiak olvashatók itt: http://www.waldorfsuli.hu/index.php/waldorf-pedagogia/olvasosarok

Türkössy Szilárd: A magyar Waldorf-iskolák 2007. évi érettségi eredményei és felvételi mutatói

A hazai Waldorf világ neveltjei és iskolái legelőször a 2001. évben tapasztalhatták meg azt, hogyan állnak helyt az állami oktatás mércéje szerint a középiskolai tanulmányokat záró érettségi vizsgán. A pesthidegkúti Waldorf iskola volt az úttörő, később pedig felsorakozott a fóti, a gödöllői, a miskolci, az óbudai, ill. a solymári iskola is. A tavalyi tanév végén még ebben a hat iskolában zajlott érettségi vizsga, ám továbbiak következnek a 2008-as évtől. Lassan tehát elérkeztünk oda, hogy "érdemes" legyen, átfogó felmérést készíteni az elmúlt évekről, hiszen tanárok, szülők, diákok, de talán az egész ország pedagógusai is kíváncsiak arra, miként szerepeltek, szerepelnek a Waldorf iskolában tanuló diákok. Az eredmények ugyan korántsem rajzolnak pontos képet, hiszen talán csak a tanulmányi előmenetelt ábrázolják, de nem informálnak arról, ami a steineri pedagógia egyik leglényegesebb eleme: milyenné váltak ezek az ifjak, milyen ember lett belőlük gondolkodásukat, érzelmi világukat, akarati életüket, szokásaikat, szociális, véleményalkotási és egyéb képességeiket vagy a moralitást, világnézetet, lelkesültséget és értékrendet illetően.
Nem is biztos, hogy ezek a tényezők hitelesen és objektíven mérhetőek, talán csak a szubjektív ismeretség és kapcsolat nyújthat bővebb betekintést. Mindazonáltal meggyőződésem, hogy az érettségi eredmények, valamint a továbbtanulás iránya, jellemzői valamilyen tekintetben mégiscsak tükröt nyújtanak a Waldorf pedagógiáról és ennek hazai megvalósításáról.  (További kutatás témája lehetne még az is, hogy miért lehetett csak igen nagy erőfeszítések és hónapokat felölelő gyűjtőmunka árán lajstromba venni az adatokat, annak ellenére, hogy viszonylag friss információkról volt szó. Tanulságos lehetne elsősorban a Waldorf tanárok számára ezt átgondolni...)

Bizonyára nagyon sok egyéb információ is kiderülhetne az iskolák által közölt adatokból, és sokkal részletesebb munkát lehetett volna készíteni, e tanulmány középpontjában mégis inkább a "főbb" jellegzetességek bemutatása volt a cél. Mielőtt a tulajdonképpeni mutatók ismertetésre kerülnének, mindenképpen előre kell bocsátani néhány dolgot.
Egyfelől azt, hogy első pillantásra "kevésnek" tűnhet a számba vett hat iskola és diákjaik az érettségizők országos létszámához képest (de talán statisztika készítéséhez is), mindazonáltal meg kell gondolni, hogy jelenleg Magyarországon mintegy 20 iskola működik. Ilyen módon máris nagyobb súlyt kapnak a közölt adatok, főként, ha megjegyezzük, hogy - a nemzetközi viszonylatokkal egybevetve - hazánk a Waldorf iskolák számának gyarapodásában az egyik legdinamikusabban fejlődő ország: 1989 óta (az első Waldorf iskola megalapítása a második világháború után) tizenegynéhány év alatt húsz iskola létesült, míg például a szomszédos Horvátországban mindössze kettő működik.
Másfelől azt is tudni kell, hogy az összes érettségiző, ill. azok száma között, akik potenciálisan továbbtanulhattak, eltérés mutatkozik. Ennek oka az előrehozott érettségit tevők, valamint vendégtanulók és javítóvizsgázók részvételében keresendők. Az is tapasztalat, hogy jó néhányan - talán egyre többen - kívánnak előrehozott érettségi vizsgát tenni a Waldorf iskolákban. Bizonyos következtetések ebből is levonhatóak, bár minden bizonnyal érdemes még némi időt rászánni, hogy erről a tényről - a tendencia alakulását figyelve - messzemenő konzekvenciát vonjunk le. Figyelemre méltó talán még az emelt szintű érettségire jelentkezők száma is, ami szintén elgondolkodtató, főként, ha tudjuk, hogy az emelt szintű érettségi vizsgákat - a törvényi előírásoknak megfelelően - egy külsős szakmai vizsgabizottság előtt teszik le a diákok, központilag kijelölt középiskolákban. Végül pedig szabadjon megjegyezni azt is, hogy a választott tantárgyakban nagy változatosság figyelhető meg, mindazonáltal igen kedvelt tárgyak voltak a művészeti tárgyak; ez nyilvánvalóan következik a Waldorf iskolák jellemvonásaiból, melyek között a művészeti oktatás igen hangsúlyos szereppel bír. Ennek ellenére vagy emellett azonban az is látható, hogy a Waldorf iskolások egyáltalán nem riadtak vissza pl. az informatika érettségitől vagy a továbbtanulásban ma népszerűnek mondható egyéb képzésektől, melyek a művészetek vonatkozásában talán idegennek mondhatóak.
Továbbtanulás tekintetében azokat vettük itt továbbtanulóknak, akik közvetlenül az érettségit követően (tehát 2007 szeptemberétől) felvételt nyertek valamilyen iskolába, de külön kiemelve szerepelnek közülük azok, akik a felsőoktatásba nyertek felvételt. Azt, hogy tanulmányaikat valóban megkezdték, vagy valóban ott, ahová felvételt nyertek, már nem követtük figyelemmel.
Következzenek tehát maguk az adatok.
A 2006/2007-es tanévben hat iskolában összesen 121 diák tett érettségi vizsgát. Ebből legalább egy tárgyból emelt szinten érettségizett 56 fő, tehát 46%. (Megjegyzendő, hogy jó néhány diák tett több tárgyból is egyidejűleg emelt szintű vizsgát, ám erre vonatkozólag itt nem térünk ki pontos adatokra.)
A hat iskola érettségi átlagai név nélkül: 3,70; 4,05; 3,80; 4,09; 4,15; 4,01. Tehát a magyar Waldorf iskolák érettségi átlaga (mindkét szinten együtt) a 2007. május-júniusi vizsgaidőszakban: jó; (3,96). Az országos szintű, összesített érettségi átlag az osztályzatokból (ideértve tehát az ország minden iskolatípusában érettségizett diákot, mindkét szinten): 3,55. (Forrás: http://www.okm.gov.hu/)
Tantárgyankénti bontásban (a választott tárgyak tekintetében a teljesség igénye nélkül):
Tantárgy Waldorf iskolák(közép és emelt szint együtt) Országos átlag középszint(www.om.hu)
Magyar nyelv és irodalom 3,96 3,47
Matematika 2,85 2,82
Történelem 4 3,48
Angol nyelv 4.06 3,69
Német nyelv 4,19 3,65
Fizika 4,83 3,46
Kémia 3 3,69
Biológia 3,88 3,45
Informatika 4,28 3,83
Rajz és vizuális kultúra 4,67 -
Művészettörténet 3,7 -
Földrajz 3,89 -
Euritmia 4,46 -
A továbbtanulást illetően: az összesen 121 diákból, akik Waldorf iskolában tettek érettségi vizsgát, 113 fő számára volt adott a továbbtanulás potenciális lehetősége, bármilyen más intézményben. (Vagyis 8 fő tett előrehozott, ill. javító, kiegészítő vagy pótló vizsgát. Az előrehozott vizsgát tevők még nem folytathatták tanulmányaikat felsőoktatásban, utóbbiak között pedig voltak más iskolák diákjai, ill. már felsőoktatásban tanulók is. Ők nincsenek beleszámítva a továbbtanulók adataiba.)
A 113 főből 84 fő nyert felvételt más iskolába (74%), közülük 59 fő (52%) a felsőoktatásban folytathatta tanulmányait a következő tanév szeptemberétől. 1 fő külföldön tanult tovább, a többiek pedig (tehát összesen 25 fő) szakképzésben vagy OKJ-s képzésben. (Megjegyzés: a 84 diákon kívül - akik tehát valahová felvételt nyertek - nem mindenki jelentkezett továbbtanulásra. Tehát nem arról van szó, hogy 29 fő nem felelt meg a továbbtanulás követelményeinek, legyen szó bármilyen intézményről, mindössze nem álltak rendelkezésre pontos adatok a további tanulmányokra jelentkezők számáról.)
Természetesen rögtön adódik a kérdés, hol, milyen intézményekben kezdhették meg tanulmányaikat a diákok. Szintén nagyon messzire vezetett volna a pontos adatok beszerzése és feldolgozása, ilyen módon itt csak a teljesség igénye nélkül kiválasztott iskolák olvashatóak. A felsőoktatásban továbbtanulók között többségben egyetemre nyertek felvételt az ifjak. Az egyetemi, főiskolai szakok között pl. a következők szerepelnek: menedzsment, gépészmérnök, gyógypedagógia, villamosmérnök, építész, kertépítés, angol, történelem, jog, geográfus, olajmérnök, földrajz, gazdálkodás és menedzsment, kínai, környezetmérnök, Waldorf tanár, nemzetközi gazdálkodás, andragógia, stb. Intézmények vonatkozásában pedig (szintén a teljesség igénye nélkül, szabad válogatásban): ELTE, Miskolci Egyetem, Budapesti Műszaki Főiskola, Pécsi Tudományegyetem, Budapesti Corvinus Egyetem, Budapesti Gazdasági Főiskola, Szegedi Egyetem, Általános Vállalkozási Főiskola, stb. A szakképzésben, OKJ-s képzésben résztvevők között pedig a következő szakirányok jelennek meg (a teljesség igénye nélkül): programozó, reklám és marketing, vendéglátó, virágkötő, iparművész, ápolónő, csecsemőgondozó, dekoratőr, festőművész, fotóművész, lakberendező, alkalmazott grafikus, klasszikus ének, stb.
Remélhetőleg sikerült olyan képet rajzolni, melynek részletessége kielégíti az érdeklődők igényeit. Hozzá kell tenni még mindehhez, hogy az elmúlt tanév érettségi vizsgáiról országos szinten sokkal részletesebb adatokkal szolgál az oktatási minisztérium honlapja (www.om.hu), mely forrásként itt is szerepel, valamint, hogy a magyarországi Waldorf iskolákban 2001. óta alakuló érettségi vizsgaeredményekről és felvételi mutatókról készülőben van egy teljes, összesítő tanulmány az eddigi évek vonatkozásában. A Waldorf iskolákban végzett fiatalok további sorsáról pedig a Magyar Waldorf Szövetség készített után-követést (www.waldorf.hu/docs/hirlevel/sorskovetes.pdf), illetőleg végzett diákokkal készült interjúk olvashatóak a Gödöllői Waldorf Iskola honlapján is.
Végezetül pedig köszönöm mindazok szíves közreműködését, akik e cikk létrejöttében segítő kezet nyújtottak.